Read, reblog, and resonate!
Every time I get groceries I’m always appalled at how little you can get for like, $20. I was making banana pudding so I needed vanilla wafers but the brand name nilla wafers cost $4 a box. The minimum wage in my state is $7.25/hr. My friend put it really well when he said “imagine you work for an hour and someone hands you two boxes of nilla wafers and said ‘actually this is a bit more than what I owe you’”